Let měl zpoždění a vy spěcháte na návazný let? Nezapomeňte na bezpečnostní kontrolu!

Pokud míříte do destinace, kam se létá s přestupem, možná se zpoždění letu obáváte více než lidé, kteří letí přímo, bez přestupu. Obavy vzbuzuje především to, že první letu bude mít zpoždění a navazující kvůli tomu nestihnete. Riziko, že první let bude mít zpoždění, samozřejmě hrozí, proto je dobré na to myslet už při nákupu letenky a ohlídat si, abyste na přestup měli dostatek času.

Při propočítávání, kolik času na přestup budete reálně potřebovat, nezapomínejte na to, jak dobře letiště znáte, jak je velké, či na to, zda necestujete s osobou, která se pohybuje pomaleji (například děti nebo starší lidé). V úvahu vezměte i fakt, že i při přestupu vás bude čekat bezpečnostní kontrola. Ta sama o sobě většinou příliš času nezabere, ale můžete mít to „štěstí“, že zrovna vás budou kontrolovat důkladněji, či budete na kontrolu stát dlouhou frontu. To hrozí především na velkých letištích, kde v podobném čase odlétá více letadel a logicky tak i více cestujících míří na bezpečnostní kontrolu.

Pokud by se vám přeci jen stalo, že návazný let nestihnete, dopravce se o vás postará pouze v případě, že máte oba lety, tedy jak zpožděný, tak ten, který vám uletěl, v rámci jedné rezervace, tedy na jedné letence. Pak by měla aerolinka zajistit náhradní let a dále cestujícímu poskytnout péči v podobě občerstvení, telefonátu, případně i noclehu v hotelu. Nárok na finanční kompenzaci pak vzniká, dorazí-li cestující do cíle minimálně o tři hodiny později, než měl, zpoždění je způsobeno vinou dopravce a jde o let z letiště v EU nebo o let, který zajišťuje dopravce, sídlící v EU.

2018-07-02T13:28:59+00:00